İzmir Manuel Terapi | Manuel Terapist Teoman Gündüz – Bel Fıtığı İzmir – Boyun Fıtığı İzmir – İzmir Medikal Masaj

Manuel Fizyoterapist Teoman GÜNDÜZ
Manuel Terapistler Derneği İzmir İl Temsilcisi

MANUEL TERAPİ

Manuel Terapi Nedir?

Manuel Terapi,vücut fonksiyonlarının, özellikle de kas ve eklem sisteminde meydana gelen dengesizliklerin tamamen elle manuel terapist tarafından giderilmesidir.

Manuel Terapi eklemlerdeki hareket kısıtlılığını düzeltmek, ağrı ve fonksiyonel bozuklukları gidermek amacıyla yüzyıldan fazla bir süredir uygulanan, manipülasyon, mobilizasyon ve postizometrik relaksasyongibi kas tekniklerini içerir. Özellikle Bel Boyun fıtık ağrılarında oldukça başarılı bir yöntemdir.

Hiçbir cihaza veya makinaya ihtiyaç yoktur. Aynı zamanda diagnostik amaçlı da kullanIlmaktadir. Bu yöntemleri uygulayan kişiye de manuel terapist denmektedİr. Manuel terapiyi uygulayan kişinin artrokinematik, anatomİ,fizyoloji kas-iskelet sistemİ rahatsızlıklarını ve manuel terapi tekniklerini bilmesi şarttır.

Eklemlerde, omurgada, konnektif dokuda ve kaslardaki kısıtlılıkları, ağrıyı ve fonksiyon kaybını önlemek için el ile vücuda uygulanan mobilizasyon/ manüplasyon(eklemler), yumuşak doku vb. tekniklerinin tamamıdır.

Mobilizasyon: Eklemlerdeki fizyolojik veya yardımcı hareketleri kullanarak, kontrollü, osilatör veya sabitlenmiş bir kuvvetle mobiliteyi arttırarak ağrı azaltmak için kullanılan bir yöntemdir. Hasta hareketi durdurabilir.Ör: Mulligan Konsepti

Manüplasyon: Anestezi altında yapılabildiği gibi bir ekleme yüksek hızda kısa amplütütlü uygulanan ve de eklemin anatomik hareket sınırının ötesine geçmeyen yöntemdir. Genellikle ‘’klik ‘’ sesi alınır.

Yumuşak doku teknikleri: Yumuşak dokuya elle uygulanan değişik masaj teknikleridir. Derin Stroking Masajı, Friksiyon Masajı, Skar Doku Mobilizasyonu Vb.

Manuel Terapi Teknikleri Nelerdir?

Dünyada birçok farklı teknik vardır. Bu teknikler bölgesel olarakta ülkeden ülkeye değişmekle beraber fizyoterapistler tarafından en çok kullanIlan mobilizasyon/ manüplasyon ve yumuşak doku teknikleri aşağıdakileridir.

KURU İĞNELEME

MULLİGAN KONSEPTİ

KUPALAMA TEKNİKLERİ

GRASTON UYGULAMALARI

KALTENBORN-EVJENT KONSEPTİ

MCKENZİE KONSEPTİ

CYRİAX

MYOFASİAL TERAPİ VE TETİK NOKTA TEKNİKLERİ

KRANİOSAKRALTERAPİ

SİNİR MOBİLİZASYONU

LENFATİK DRENAJ TEKNİKLERİ

OSTEOPATİK TEKNİKLERİ