Manuel Fizyoterapist
  Teoman GÜNDÜZ
Manuel Terapistler Derneği İzmir İl Temsilcisi
   Ana Sayfa      Metotlar      Osteopati


OSTEOPATİ

 

 

Temeli anatomi ve fizyolojiye dayanmaktadır. Avrupa’da uzun yıllardır çok yaygın olarak uygulanmaktadır. 

Osteopatlar vücuttaki hareket, dolaşım, sinir sistemi ve organların doğru çalışmasını sağlayarak vücudun kendini iyileştirme potansiyelini harekete geçirmeye çalışır. Böylece vücutta  iyileşme sağlanır. Vücuttaki her sistem birbiriyle uyum içinde çalışmaktadır. Herhangi bir sistemdeki aksaklık vücudun işleyişini aksatır ve fonksiyon bozukluklarına neden olur.

Fonksiyon bozuklukları sonucu ağrı ortaya çıkar. Osteopatlar bu nedenle ağrıdan ziyade fonksiyon bozukluğunu tespit edip düzeltmeye çalışırlar.


 OSTEOPAT 3 FARKLI YAKLAŞIMLA HASTAYA YARDIMCI OLUR:


 1- Parietal Osteopati; kas iskelet sisteminin tedavisinde kullanılır. Vücuttaki eklemler, kemikler, kaslar, bağlar ve tüm fasya gruplarının tedavisini kapsar.


 2- Visseral Ostepati; Sindirim, solunum, dolaşım, üreme gibi visseral yapılardaki problemleri tedavi ederek, bunların neden olduğu ağrı ve problemleri ortadan kaldırır. Patolojik sorunlar hariç visseral problemler, bel, sırt, omuz, boyun, yani tüm omurga ve eklemlerde yansıyan ağrı olarak ta bildiğimiz ağrıları ortaya çıkarabilir.


 3- Cranial Osteopati; Kafa tasına hassas ve hafif dokunuşlarla, travma veya stresin yarattığı gerginlikleri, eklem diskfonksiyonlarını ortadan kalkmasına yardımcı olur. Doğum travmaları, başa gelen hafif veya şiddetli darbeler, trafik kazası veya ameliyat sonrası kafa tasında oluşan bağ gerginlikleri, eklem hareket açıklığında ki azalmalar gibi durumlarda bu bölge hareketsiz kalır ve doğru çalışmaz.