Logo
MANUEL FİZYOTERAPİ MERKEZİ
Fizyoterapist Teoman GÜNDÜZ

Warning: include(/home/manuelte/public_html/rvsincludefile/pathway_Bel--Hakk%FDnda.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/manuelte/public_html/Bel--Hakkında.php on line 129

Warning: include(): Failed opening '/home/manuelte/public_html/rvsincludefile/pathway_Bel--Hakk%FDnda.html' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/manuelte/public_html/Bel--Hakkında.php on line 129

Warning: include(/home/manuelte/public_html/rvsincludefile/icon_Bel--Hakk%FDnda.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/manuelte/public_html/Bel--Hakkında.php on line 133

Warning: include(): Failed opening '/home/manuelte/public_html/rvsincludefile/icon_Bel--Hakk%FDnda.html' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/manuelte/public_html/Bel--Hakkında.php on line 133
 
 
 
 
GENEL BEL PROBLEMLERİ
 
 -Bel Ağrıları(Mekanik , Fonksiyonel)
-Bel Fıtıkları(Diskojenik Problemler)
-Siyatik Sendromu (Siyatalji)
-Kanal Darlığı (Stenoz)
-Faset Sendromu
-Kassal Gerginlik  ve Kısalıklar
-Miyalji
 
 
SİYATİK SİNİR CLİNİC ANATOMİSİ
 

 

Siyatik sinir L4-S3 spinal sinirlerinden orijin almaktadır. Siyatik sinir, piriformis denen kalça kasının altında büyük siyatik delikten çıkarak pelvisden(kalçadan) ayrılır. Siyatik sinir pelvisden siyatik çentik boyunca ayrılırken piriformis kası tarafından sıkıştırılabilir. Sinir pelvisten çıktıktan sonra priformis kası altından geçerken sıkışabilir, bu durum piriformis sendromu olarak adlandırılır.

Piriformis sendromunda kalça ağrısı siyatik sinir boyunca ayağa kadar yayılır. Hasta oturtulup dirence karşı bacağını açmaya çalıştığında ve bacak dışa doğru büküldüğünde ağrı oluşturur. Yatarken bacağı dizden kırmadan yukarıya kaldırma testi pozitiftir.

Nedeni: En sık nedeni travmadır. Kalça eklemine yapılan ameliyatlar ve ortopedinin protez operasyonları da siyatik sinir yaralanmalarına neden olabilir. Siyatik nöropati genellikle enjeksiyonlardan hemen sonra ortaya çıkar ve çoğunlukla ağrısızdır. İlaçlara veya alkole bağlı olarak gelişen koma durumlarında sinir baskıya uğrayabilir. Kalça operasyonu, kırık, iğne biyopsisi, sert yüzeyde oturma, enjeksiyon sonrası iyileşme dokusu ve hematom, pelvis içinde endometriozis ve yatakta uzun süreli hareketsizlik vb. nedenlerle siyatik sinir sıkışabilir. Diz arkasındaki çukurda gelişebilen kistler siyatik sinirin daha altta sıkışmasına neden olabilir.

Şikayet: Hastalarda en sık rastlanan şikayet güçsüzlüktür. Sinirin ağır hasarında uyluk kasları ile birlikte ve diz altındaki bütün kaslarda paralizi gelişir. Hissizlik veya aşırı ağrı şikayetlerine de sık olarak rastlanır. Diz altında duyu kaybı vardır ve ayak bileği refleksi sıklıkla alınamaz veya belirgin olarak azalmıştır.
 
 
 
 
TİBİAL SİNİR CLİNİC ANATOMİSİ
 

 

Siyatik sinirin devamıdır ve diz arkası çukur üzerinde siyatik sinirden ayrılır ve bacağın arakasındaki kasın iki başı arasından derinleşerek aşağıya iner. Ayak bileğinde tarsal tünel denen bir tünel içinden geçer. Tarsal tünel içinde ayağa yayılan üç dala ayrılır.

Tibial sinirin diz arkası çukurda sıkışması nadirdir, ancak kist, damar balonlaşması (anevrizma) veya tümör sinirin sıkışmasına neden olabilir. Ayağın, ayak bieleğini aşağı doğru hareket ettiren kaslarında güçsüzlük ile karakterizedir. Duyu kaybı ayak tabanındadır. Ayak bileği refleksi genellikle alınamaz.

Tibial sinir veya dallarının ayak bieğinde tünel içinde sıkışmasına tarsal tünel sendromu (TTS) denir. Ayak bileği ve/veya ayakta ağrı, ayak tabanında aşırı ağrı şikayetler ile karakterize bir durumdur. Kuvvet kaybı belirgin değildir ve nadiren parmakların aşağı doğru itilmesinde hafif kuvvetsizlik olabilir. İç ayak bileği kemiği arkasında tarsal tünel üzerine uygulanan basınç (tinel sign) ağrıya neden olabilir. Şikayetler aktivite ile artar, istirahatle azalır ve sıklıkla geceleri şikayetler daha şiddetlenir, bazen bacağa doğru yayılabilir.
 
 
 
SPİNAL STENOZ
(KANAL DARLIĞI)
 
 
 
 
 
 
Spinal stenoz ; doğuştan ya da sonradan olma nedenlerle omurilik kanalının ve/veya omurilikten çıkan sinirlerin geçtiği sinir kanallarının daralmasıdır. Spinal stenoz boyun ve bel omurgasında görülür. Boyun bölgesindeki Spinal stenoz servikal miyelopati olarak adlandırılır. Bu sebeple Spinal stenoz den bahsedilince genellikle bel bölgesindeki stenoz anlaşılır.
 
 
   Spinal stenozun sebepleri
 • Yaş : Yaş ilerledikçe omurgadaki kemikleri birbirine bağlayan bağlar kalınlaşır, yine yaşlanmaya bağlı olarak osteofitler oluşur ve omurilik kanalını daraltır. Diskteki yozlaşma sonucu disk yüksekliği azalır ve disk genişleyerek kanalı daraltır. Faset eklemlerdeki yaşlanma ve kireçlenmeye bağlı yozlaşmalar omurilik kanalını ve sinir kanalını daraltarak Spinal stenoz belirtilerine yolaçar.
 • Kalıtım : Omurilik kanalı doğuştan dar olanlarda çok daha erken yaşlarda Spinal stenoz belirtileri görülebilir. - Geçirilmiş omurga ameliyatları ve travmaları daha sonra yıpranma ve yozlaşmalara sebep olarak omurilik kanalını daraltabilir.
 • Bel omurlarındaki kan akımı değişiklikleri
    Spinal stenozun belirtileri
 • Hareketle artan, dinlenmekle azalan ağrı, ağrı öne doğru eğilmekle kısmen azalır, geriye doğru kaykılmakla artar. Hasta yokuş ya da merdiven inerken daha çok rahatsız olur.
 • Bacaklarda uyuşma, karıncalanma, üşüme, sıcak hissetme, güçsüzlük, yorgunluk.
 • Beceriksizlik, sık düşme, yürürken ayakucunun takılması.

   

  FASET SENDROMU

  Faset eklemler, omurlar arasında yer alan ve omurganın sağlamlığını, esnekliğini ve hareketlerinin çoğunu sağlayan eklemlerdir. Sağda ve solda ikişer faset eklemi omurganın esnekliğini sağlar. Faset eklemleri olmadan omurga hareketsiz bir bambu çubuğu gibidir.

  Zamanla ve tekrarlayan travmalarla bu eklem de diz eklemi gibi yıpranır ve kireçlenerek bel ağrısının en önemli sebeplerinden biri haline gelir.
  Faset eklem ağrısı genellikle ;

  • Hafif sabah tutukluğu ile başlar, gün içinde yorulmakla artar.
  • Belin ortası ve yanlarında olur, bazen kalça ve bacağın üst kısımlarına, uyluğa yayılır.
  • Öksürmekle, öne eğilmekle ağrı olmaz.
  • Öne eğilmiş pozisyondan doğrulurken, beli geriye doğru bükerken artar.
  • Yatakta dönerken artabilir.
  • Sırtüstü pozisyonda rahatlar.
  • Bacakların alt kısmına, baldıra ve ayaklara yayılmaz